OQ1770500000G
OQ1770500000G
OQ1770500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ1770500000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM
  • Delivery Services
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ1770500000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series OQ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number OQ17
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions 17
Positions Per Level 17
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V