OQ1771000300G
OQ1771000300G
OQ1771000300G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ1771000300G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM
  • Delivery Services
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ1771000300G
Base Product Number OQ17
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation Vertical
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Locking Ramp
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V