OQ1771010300G
OQ1771010300G
OQ1771010300G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ1771010300G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 17POS 90DEG 5MM
  • Delivery Services
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
OQ1771010300G
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Locking Ramp
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V