OQ1771500000G
OQ1771500000G
OQ1771500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ1771500000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM
  • Delivery Services
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ1771500000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series 06-500
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation Vertical
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Thermoplastic Resin
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V