OQ1775000000G
OQ1775000000G
OQ1775000000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ1775000000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM
  • Delivery Services
17 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
OQ1775000000G
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation Vertical
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mating Flange
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V