PCL1C121MCL1GS
PCL1C121MCL1GS
PCL1C121MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCL1C121MCL1GS
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM POLY 120UF 20% 16V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
120 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCL1C121MCL1GS
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series PCL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.291" (7.40mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)