PCL1C220MCL1GS
PCL1C220MCL1GS
PCL1C220MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCL1C220MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
22 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 90mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCL1C220MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)