PCL1C390MCL1GS
PCL1C390MCL1GS
PCL1C390MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCL1C390MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
39 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 37mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCL1C390MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 39 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)