PCL1C471MCL1GS
PCL1C471MCL1GS
PCL1C471MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCL1C471MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCL1C471MCL1GS
Series PCL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)