PCL1C271MCL1GS
PCL1C271MCL1GS
PCL1C271MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCL1C271MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCL1C271MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.6 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)