PCS15-220A-240A-10ZYL
Manufacturer
Picker ComponentsDescription
SSR RELAY 10A 48~280VAC SCREW TE
Request for Quotation
PCS15-220A-240A-10ZYL
lmages are for reference only.PCS15-220A-240A-10ZYL
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A)
PCS15-220A-240A-10ZYL
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | Picker Components |
| Series | PCS15 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Voltage - Input | 175 ~ 264VAC |
| Voltage - Load | 48 V ~ 280 V |
| Load Current | 10 A |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Approval Agency | cURus |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | PCS15-220 |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Picker Components | Picker Components | Picker Components | Picker Components |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SSR RELAY 10A 48~280VAC SCREW TE | SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO | SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO | SSR RELAY 40A 48~280VAC SCREW TE |