PCS15-220A-240A-10ZYLQ
Manufacturer
Picker ComponentsDescription
SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO
Request for Quotation
PCS15-220A-240A-10ZYLQ
lmages are for reference only.PCS15-220A-240A-10ZYLQ
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A)
PCS15-220A-240A-10ZYLQ
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | Picker Components |
| Series | PCS15 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Voltage - Input | 175 ~ 264VAC |
| Voltage - Load | 48 V ~ 280 V |
| Load Current | 10 A |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |