PCS15-220A-240A-10ZLQ
PCS15-220A-240A-10ZLQ
PCS15-220A-240A-10ZLQ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCS15-220A-240A-10ZLQ
  • Manufacturer
    Picker Components
  • Description
    SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO
  • Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A)
Quick Inquiry
PCS15-220A-240A-10ZLQ
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Solid State Relays SSR -
Manufacturer Picker Components
Series PCS15
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, Zero Cross
Voltage - Input 175 ~ 264VAC
Voltage - Load 48 V ~ 280 V
Load Current 10 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -30°C ~ 80°C