PS3V-030AF05P
Manufacturer
IDECDescription
PS3V PS PUSH-IN 30W 5VDC
Request for Quotation
PS3V-030AF05P
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 264 VAC Input
PS3V-030AF05P
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | IDEC |
| Series | PS3V (30W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 6 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial), Laboratory |
| Voltage - Isolation | 500 V |
| Efficiency | 77% |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.76" L x 1.36" W x 2.70" H (95.5mm x 34.5mm x 68.5mm) |
| Approval Agency | - |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 30W |