PS3V-100AF24C
Manufacturer
IDECDescription
AC/DC CONVERTER 24V 108W
Request for Quotation
PS3V-100AF24C
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 100 ~ 240 VAC Input
PS3V-100AF24C
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | IDEC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 4.5 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial), Laboratory |
| Voltage - Isolation | - |
| Efficiency | 88% |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.25" L x 1.54" W x 3.66" H (108.0mm x 39.0mm x 93.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 108W |