PS3V-150AF24C
Manufacturer
IDECDescription
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Request for Quotation
PS3V-150AF24C
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 100 ~ 240 VAC Input
PS3V-150AF24C
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | IDEC |
| Series | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 6.5 A |
| Voltage - Isolation | - |
| Efficiency | 88% |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 6.26" L x 1.54" W x 3.74" H (159.0mm x 39.0mm x 95.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UKCA |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 156W |