PS3V-050AF24P
Manufacturer
IDECDescription
PS3V PS PUSH-IN 50W 24VDC
Request for Quotation
PS3V-050AF24P
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
PS3V-050AF24P
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | IDEC |
| Series | PS3V (50W) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 2.3 A |
| Voltage - Isolation | 500 V |
| Efficiency | 87% |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.90" L x 1.42" W x 3.15" H (99.0mm x 36.0mm x 80.0mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 55W |