QYX1H102KTP
Manufacturer
NichiconDescription
CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL
Request for Quotation
QYX1H102KTP
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1000 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
QYX1H102KTP
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Dielectric Material | Polyester |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | QYX1H102KTP1FD | QYX1H102KTP1FD | QYX1H102KTP3TA | QYX1H102JTP |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL | CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL | CAP | CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL |