QYX1H104JTP
QYX1H104JTP
QYX1H104JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H104JTP
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H104JTP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series QYX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H104JTP QYX1H104JTP1FD QYX1H104JTP3TA QYX1H104JTP5TA
Part Number QYX1H104JTP QYX1H104JTP1FD QYX1H104JTP3TA QYX1H104JTP5TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL TAPED CAP CAP CAPACITOR