QYX1H103KTP3TA
QYX1H103KTP3TA
QYX1H103KTP3TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H103KTP3TA
  • Description
    CAP
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H103KTP3TA
Series QYX
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL