QYX1H104JTP3TA
QYX1H104JTP3TA
QYX1H104JTP3TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H104JTP3TA
  • Description
    CAP
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H104JTP3TA
Series QYX
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL TAPED CAP CAPACITOR