QYX1H104JTP
QYX1H104JTP
QYX1H104JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H104JTP
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H104JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H104JTP QYX1H104JTP1FD QYX1H104JTP3TA QYX1H104JTP5TA
Part Number QYX1H104JTP QYX1H104JTP1FD QYX1H104JTP3TA QYX1H104JTP5TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL TAPED CAP CAP CAPACITOR