SPH252010H150MT
SPH252010H150MT
SPH252010H150MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252010H150MT
  • Description
    FIXED IND 15UH 500MA 954MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 954mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252010H150MT
Series SPH
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) 550mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 954mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)