SPH252010H1R5MT
SPH252010H1R5MT
SPH252010H1R5MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252010H1R5MT
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 1.55A 108MOHM SM
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.55 A 108mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252010H1R5MT
Series SPH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Ferrite
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.55 A
Current - Saturation (Isat) 2.05A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 108mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)