SPH252010H5R6MT
SPH252010H5R6MT
SPH252010H5R6MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252010H5R6MT
  • Description
    FIXED IND 5.6UH 800MA 348MOHM SM
  • Delivery Services
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 348mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252010H5R6MT
Series SPH
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 5.6 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA
Current - Saturation (Isat) 900mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 348mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)