UCZ1V221MCS1GS
UCZ1V221MCS1GS
UCZ1V221MCS1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UCZ1V221MCS1GS
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
  • Delivery Services
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
UCZ1V221MCS1GS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)