UFG1H101MPM1TD
UFG1H101MPM1TD
UFG1H101MPM1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1H101MPM1TD
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1H101MPM1TD
Series UFG
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 322.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)