UFG1H2R2MDM
UFG1H2R2MDM
UFG1H2R2MDM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1H2R2MDM
  • Description
    CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1H2R2MDM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFG1H2R2MDM1TA UFG1H2R2MDM1TD UFG1H010MDM UFG1H010MDM1TA
Part Number UFG1H2R2MDM1TA UFG1H2R2MDM1TD UFG1H010MDM UFG1H010MDM1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH