UFG1H220MEM1TA
UFG1H220MEM1TA
UFG1H220MEM1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1H220MEM1TA
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1H220MEM1TA
Series UFG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)