UFG1H102MHM
UFG1H102MHM
UFG1H102MHM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1H102MHM
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1H102MHM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.143 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.31445 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)