UFG1H221MHM
UFG1H221MHM
UFG1H221MHM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1H221MHM
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1H221MHM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 585 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFG1H221MHM1TO UFG1H010MDM UFG1H010MDM1TA UFG1H010MDM1TD
Part Number UFG1H221MHM1TO UFG1H010MDM UFG1H010MDM1TA UFG1H010MDM1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH