UKL2A010MDD
UKL2A010MDD
UKL2A010MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A010MDD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A010MDD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UKL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 38 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKL2A010MDD1TA UKL2A010MDD1TD UKL2A010KDD UKL2A010KDD1TA
Part Number UKL2A010MDD1TA UKL2A010MDD1TD UKL2A010KDD UKL2A010KDD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 10% 100V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH