UKL2A0R1KDD
UKL2A0R1KDD
UKL2A0R1KDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A0R1KDD
  • Description
    CAP ALUM 0.1UF 10% 100V RADIAL
  • Delivery Services
0.1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A0R1KDD
Series UKL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)