UKL2A100MPD
UKL2A100MPD
UKL2A100MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A100MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A100MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UKL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKL2A100MPD1TA UKL2A100MPD1TD UKL2A100KPD UKL2A100KPD1TA
Part Number UKL2A100MPD1TA UKL2A100MPD1TD UKL2A100KPD UKL2A100KPD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 10% 100V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 10% 100V RADIAL TH