UKL2A101MHD
UKL2A101MHD
UKL2A101MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A101MHD
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
  • Delivery Services
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A101MHD
Series UKL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKL2A101KHD UKL2A101KHD1TO UKL2A101MHD1TO UKL2A010KDD
Part Number UKL2A101KHD UKL2A101KHD1TO UKL2A101MHD1TO UKL2A010KDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 10% 100V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL CAP ALUM 1UF 10% 100V RADIAL TH