UKL2A0R1MDD1TD
UKL2A0R1MDD1TD
UKL2A0R1MDD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A0R1MDD1TD
  • Description
    CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
  • Delivery Services
0.1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A0R1MDD1TD
Series UKL
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)