UKW1A101MDD1TD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
UKW1A101MDD1TD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
UKW1A101MDD1TD
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | UKW |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | Audio |
| Ripple Current @ Low Frequency | 145 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 217.5 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |