UKW1A221MED1TD
UKW1A221MED1TD
UKW1A221MED1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A221MED1TD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A221MED1TD
Series UKW
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)