UKW1A332MHD
UKW1A332MHD
UKW1A332MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A332MHD
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A332MHD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.633 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1A332MHD1TO UKW1A101MDD UKW1A101MDD1TD UKW1A102MPD
Part Number UKW1A332MHD1TO UKW1A101MDD UKW1A101MDD1TD UKW1A102MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL