UKW1A103MHD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Request for Quotation
UKW1A103MHD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
10000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
UKW1A103MHD
| Series | UKW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 10000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Audio |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.875 A @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |