UKW1A331MED
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Request for Quotation
UKW1A331MED
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
UKW1A331MED
| Series | UKW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Audio |
| Ripple Current @ Low Frequency | 270 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 405 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | UKW1A331MED1TD | UKW1A101MDD | UKW1A101MDD1TD | UKW1A102MPD |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH | CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH | CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH | CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |