ULD1C151MED1TA
ULD1C151MED1TA
ULD1C151MED1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD1C151MED1TA
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
150 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD1C151MED1TA
Series ULD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 147 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)