ULD1C271MPD1TD
ULD1C271MPD1TD
ULD1C271MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD1C271MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
270 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD1C271MPD1TD
Series ULD
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 231 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)