ULD1C470MDD
ULD1C470MDD
ULD1C470MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD1C470MDD
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD1C470MDD
Series ULD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ULD1C470MDD1TD ULD1C101MED ULD1C101MED1TA ULD1C151MED
Part Number ULD1C470MDD1TD ULD1C101MED ULD1C101MED1TA ULD1C151MED
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL TH