ULD1C271MPD1TA
ULD1C271MPD1TA
ULD1C271MPD1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD1C271MPD1TA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
270 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD1C271MPD1TA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series ULD
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 231 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)