ULD1C221MPD
ULD1C221MPD
ULD1C221MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD1C221MPD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD1C221MPD
Series ULD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 231 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ULD1C221MPD1TA ULD1C221MPD1TD ULD1C101MED ULD1C101MED1TA
Part Number ULD1C221MPD1TA ULD1C221MPD1TD ULD1C101MED ULD1C101MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH