UMV1H010MFD
UMV1H010MFD
UMV1H010MFD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1H010MFD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1H010MFD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UMV
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 6.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.3 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UMV1H010MFD1TP UMV1H0R1MFD UMV1H0R1MFD1TE UMV1H0R1MFD1TP
Part Number UMV1H010MFD1TP UMV1H0R1MFD UMV1H0R1MFD1TE UMV1H0R1MFD1TP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH