UMV1H0R1MFD1TP
UMV1H0R1MFD1TP
UMV1H0R1MFD1TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1H0R1MFD1TP
  • Description
    CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
0.1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1H0R1MFD1TP
Series UMV
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)