UMV1HR22MFD1TP
UMV1HR22MFD1TP
UMV1HR22MFD1TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1HR22MFD1TP
  • Description
    CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
0.22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1HR22MFD1TP
Series UMV
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.9 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UMV1HR22MFD1TE UMV1HR22MFD1TP UMV1HR22MFD UMV1HR22MFD
Part Number UMV1HR22MFD1TE UMV1HR22MFD1TP UMV1HR22MFD UMV1HR22MFD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL