UMV1HR22MFD1TE
UMV1HR22MFD1TE
UMV1HR22MFD1TE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1HR22MFD1TE
  • Description
    CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
0.22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1HR22MFD1TE
Series UMV
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.9 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL